تورهاي مسافرتي تورهاي مسافرتي .

تورهاي مسافرتي

بيروت | لبنان عروس خاورميانه

بيروت جايي ميان اخبار جنگ در سوريه (همسايه‌ي شمالي لبنان) و تهديد داعش گير افتاده است. بسياري از گردشگران جرات سفر به اين شهر را ندارند. بيروت كه در شبه جزيره‌اي در درياي مديترانه واقع شده، پايتخت و بزرگ‌ترين شهر لبنان است. اين شهر كه قبلا منتسب به «پاريس خاورميانه» بود، در حال بازسازي ويرانه‌هاي جنگ داخلي ۱۶ ساله است (۱۹۹۰ـ۱۹۷۵) كه بسياري از زيرساخت‌هاي آن را نابود كرد و مسلمانان و مسيحيان را به جان هم انداخت. اما اين شهر قطعا به روزهاي اوج خود برمي‌گردد.

 

اين شهر براي هركسي چيزي براي پيشكش كردن دارد: دوست‌داران طبيعت، خريد، فرهنگ و يك صحنه‌ي حزبي پررونق. فاصله‌ي هوايي تهران تا بيروت ۲ ساعت و ۲۰ دقيقه است و يك پرواز مستقيم شما را به سمت يك تعطيلات زيبا به بيروت مي‌برد. اگر انگليسي بلد باشيد مشكلي در ارتباط برقرار كردن نخواهيد داشت، همه جا به زبان انگليسي صحبت مي‌كنند. زماني كه به بيروت فكر مي‌كنيم، اگر بخواهيم صادقانه بگوييم، طبيعت و ساحل اولين چيزهايي نيست كه به ذهن ما مي‌رسد. بيروت بسيار باشكوه است و اين كلمه براي توصيف آن بي‌جا استفاده نشده است. 

تور لبنان

بيروت منطقه‌اي كوهستاني دارد كه انتهاي آن به سواحل خيره كننده و دره‌هاي سرسبز و انبوه ختم مي‌شود. اگر ۱۱ مايل به سمت شمال بيروت رانندگي كنيد، در اطراف يكي از سواحل كوهستاني پيچ در پيچ به غار «جعيتا گروتو» مي‌رسيد كه يك جاي بسيار تماشايي است و از پيوند دو غار آهكي تشكيل شده است. غار پاييني به آب‌هاي تيره‌ي يك غار نامعين وصل مي‌شود اما در غار بالايي مي‌توان به معناي واقعي ماجراجويي كرد. در اين غار يك راهروي دست ساز انسان وجود دارد كه سنگ‌ها تراشيده‌اند و امكان عبور از غار را فراهم كرده است. در اين مسير استالاكتيت‌هاي معلق با اندازه‌هاي مختلف وجود دارد كه به  ۳ محفظه‌‌ي (اتاق) طبيعي جداگانه مي‌رسد. بزرگ‌ترين استالاكتيت جهان با ارتفاع ۸.۵ متر در بالاترين قسمت غار قرار دارد. سراسر غار با نورافكن روشن شده است و صداي انعكاس آب از دور به گوش مي‌رسد و تمامي اين‌ها تجربه‌اي است كه نبايد در زندگي از دست داد.

 

صخره‌ي «روشه» يا «صخره‌ي كبوتر» كه در واقع از پيوستن دو صخره‌ي بسيار بزرگ تشكيل شده، يك گذرگاه طاقدار بسيار ديدني به‌وجود آورده است. اين شگفتي طبيعي دقيقا در سواحل محله‌ي اعيان نشين «روشه» قرار دارد و به خاطر داشتن كافه‌هاي متعدد و گردشگاه ساحلي «خيابان پاريس»، بوتيك‌هاي شيك و هتل‌هاي مجلل در منطقه‌ي كورنيش شهرت دارد. شما مي‌توانيد از غذاي رستوران‌ها كه با ماهي تازه صيد شده از خليج لذت ببريد.

 

اگر از خريد كردن لذت مي‌بريد، بيروت مقصد مناسبي براي شما است. «بازار بيروت» يا به زبان عربي «سوق بيروت» در ساختمان‌هاي قديمي و سنتي مانند ديگر بازارهاي خاورميانه قرار ندارد. اين بازار يك مركز خريد بزرگ و تازه ساخت است كه بيش از ۲۰۰ مغازه دارد و گل سر سبد مغازه‌ها خرده فروشان اعياني هستند كه اجناس مارك‌دار مي‌فروشند و بخش ديگر آن بازار جواهرفروشان است.

 

اگر به دنبال خريد از بازارهاي سنتي لبنان هستيد به خيابان «حمرا» برويد، جايي كه اكثر مغازه‌هاي آن خوانوادگي اداره مي‌شوند. اين بازار تا چند خيابان ادامه دارد و در نزديكي آن نيز سه دانشگاه وجود دارد كه يكي از آن‌ها دانشگاه آمريكايي بيروت است. اين جا همان جايي است كه مي‌توانيد پرنيان هنري و فرهنگي را پيدا كنيد. 

 

اگر به فرهنگ علاقه داريد بيروت چيزي است كه شايد اصلا انتظارش را نداريد.لبنان به عنوان يك كشور عربي شناخته شده است اما در واقع بخشي از سرزمين مقدس است.  بسياري از مسيحيان براي زيارت «زيارتگاه بانوي ما»، يكي از زيارتگاه‌هاي مورد احترام در جهان، به لبنان مي‌آيند. در بالاي تپه‌اي به ارتفاع يك مايل از سطح دريا مجسمه‌اي ۲۰ متري قرار دارد كه با دستاني باز نظاره‌گر بيروت است. در صيدا، حدود ۱۱ مايلي جنوب بيروت، كنار كليساي سنت نيكلاس ارتدكس يوناني، مقبره‌ي سنت پيتر و پائول قرار دارد كه گفته مي‌شود بعد از مرگ مسيح، اين دو نفر از حواريون  مخفيانه همديگر را در اين مكان ملاقات مي‌كردند.  كمي آن طرف‌تر از مقبره‌هاي مسيحي، به مسجد باب السراي، قديمي‌ترين مسجد لبنان مي‌رسيد كه قدمت آن به سال ۱۲۰۱ بعد از ميلاد مسيح برمي‌گردد. لبنان تلفيقي از فرهنگ مسيحي و هويت عرب است. 

 

در ۲۴ مايلي شمال بيروت، شهر «جبيل» قرار دارد. اين شهر يك بندرگاه دارد و توسط «فرانك سيناترا» آباد شده است و از ۵۰۰۰ سال قبل از ميلاد مسيح تا به امروز مردم در اين شهر زندگي مي‌كنند و امروزه يكي از ميراث جهاني يونسكو به شمار مي‌رود. اين شهر خيابان‌هاي سنگ فرش و سواحل شني دارد و ديوار محكمي دور شهر قديمي كشيده شده است. هتل‌هاي شهر جبيل بسيار شيك و قيمت آن‌ها بسيار معقول است و براي گذراندن تعطيلات در كنار دريا گزينه‌ي مناسبي است. حتما از معابد فنيقي بازديد كنيد كه ۲۷۰۰ سال قبل از ميلاد مسيح ساخته شده‌اند. از بازار تاريخي سوغاتي بخريد و حتما طعم غذاهاي درياي مشهور جبيل را بچشيد.

قرار نيست اگر به يك منطقه‌ي نا آرام مي‌رويد، حتما قرباني حملات تروريستي شويد! اجازه ندهيد افكار منفي درباره‌ي بيروت شما را فريب دهد تا به اين جواهر در خاورميانه سفر نكنيد.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ مهر ۱۳۹۶ساعت: ۰۲:۳۰:۱۲ توسط:گروه شادي سفر موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :